Serwery NAS

Serwery NAS przypominają chmury do przechowywania danych: możesz mieć dostęp do swoich plików z jakiegokolwiek miejsca, czy to z domu, z pracy, czy spoza tych miejsc. Możesz używać ich, żeby przechowywać i odtwarzać swoje kolekcje audio i wideo, jak również dokumenty i pliki.

Poradnik nabywcy NAS.

NAS oznacza Network Attached Storage – pamięć podłączoną do sieci. Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie to umożliwia Ci posiadanie dużych zasobów pamięci podłączonych bezpośrednio do twojego rutera szerokopasmowego. Pamięć ta jest w związku z tym dostępna dla wszystkich twoich urządzeń.

NAS jest tak skonstruowany, by mógł być włączony permanentnie, tzn. zapewniać dostęp do muzyki, filmów, zdjęć i dokumentów bez przerwy. Większość tych rodzajów sprzętu ma wbudowane zegary, na których można ustawić godziny, w których NAS ma być włączany i wyłączany.

Najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy komputerów decydują się na zakup NAS jest odtwarzanie plików multimedialnych. Pliki wideo można oglądać na swoim telewizorze, bez konieczności podłączania się do komputera.

NAS będzie zużywał o wiele mniej mocy niż zwykłe PC, co czyni go rozwiązaniem dość ekonomicznym. Jeśli chodzi o łatwość ustawienia i użytkowania, NAS nie ma sobie równych.

Na co więc powinieneś zwrócić uwagę decydując się na zakup tego urządzenia?

Pojemność

Pierwsza sprawa to pojemność. Musisz mieć jednostkę, która będzie posiadała dostatecznie dużo miejsca, by sprostać nie tylko Twoim aktualnym potrzebom, ale także tym, które mogą zaistnieć w przyszłości. Wiele serwerów NAS występujące w wersjach w ogóle nie wyposażonych w dyski ? znane są jako wersje bezdyskowe lub podstawowe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możesz wybrać dyski takie, jakie chcesz, o takiej pojemności, jaka jest Ci potrzebna.

Obecnie jest na rynku możliwość zakupienia dysków o wymiarze do 10 TB, ale za taką ?przyjemność? będziesz musiał zapłacić przynajmniej 400 USD. Do dysków obecnie najczęściej poszukiwanych przez klientów należą dyski o pojemności 4 TB, w cenie około 120 USD.

Dyski dla serwerów NAS

Poszukując dysku, zwróć uwagę na te, które zostały specjalnie dedykowane do pracy z NASEM. Ich zoptymalizowane dla serwerów NAS funkcje to m.in. bardziej bezpieczna konstrukcja zapewniająca odporność na drgania. Dla dysków, które w teorii mają pracować cały czas jest to cecha szczególnie istotna. Mają też możliwość zarządzania mocą, co oznacza, że mogą dostosować moc do swojej temperatury.

Dyski te mają też specyficzną opcję wbudowaną w firmware, zwaną przez Western Digital TLER-em (Time-Limited Error Recovery),a przez Samsung i Hitachi CCTL-em (Command Completion Time Limit). Funkcja ta optymalizuje proces korygowania błędów w dyskach zainstalowanych w macierzach RAID (wyjaśnionych poniżej), w ramach których serwery NAS zazwyczaj działają.

RAID

RAID oznacza nadmiarową macierz niezależnych dysków. Może być strukturą skomplikowaną, ale na poziomie podstawowym będziesz jej używał dla zapewnienia namiarowości, tzn. jeśli Twój dysk zostanie uszkodzony, Twoje dane nie zostaną naruszone. Jest wiele wariantów macierzy RAID, ale trzy są najpopularniejsze: RAID1, RAID5 i RAID6.

Większość serwerów NAS ma przynajmniej 2 zatoki na dysk, co oznacza, że możesz z ich pomocą ustawić RAID 1. W tym scenariuszu drugi dysk stanowi lustrzane odbicie pierwszego. Jeśli jeden z dysków ?padnie?, wszystkie Twoje dane są bezpiecznie zachowane na drugim. Możesz wówczas wymienić uszkodzony dysk i odbudować macierz RAID (zajmie to sporo czasu).

RAID 5 może zostać utworzony z przynajmniej 3 dysków i oferuje dane parzystości. Oznacza to, że RAID 5 może wytrzymać awarię jednego dysku bez utraty danych czy dostępu do nich. Jako, że dane są rozmieszczone na wielu dyskach, operacje odczytu są szybkie, ale operacje zapisu trwają nieco dłużej z uwagi na konieczność zapisywania danych parzystości.

RAID 6 wymaga 4 dysków. Dane tutaj też są rozproszone na wszystkich dyskach, ale sumy kontrolne zapisywane są dwukrotnie (dual parity). Dzięki temu macierz może być w stanie odbudować się nawet, jeśli nastąpi uszkodzenie 2 dysków.

Cokolwiek wybierzesz, nie traktuj RAIDu jako swojego jedynego backupu. Nie możesz bowiem zakładać, że RAID w każdej sytuacji będzie w stanie się zrekonstruować. Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli RAID po prostu ?obumrze? lub jeśli zdarzy się jakaś katastrofa, jak na przykład pożar, ciągle istnieje możliwość, że utracisz wszystkie swoje dane. By złagodzić skutki takich sytuacji, musisz pomyśleć o stworzeniu jakiejś zewnętrznej kopii swoich plików. Może to być na przykład chmura. Większość serwerów NAS ma wbudowane dedykowane aplikacje dla określonych dostawców publicznych chmur, ale korzystanie z tej opcji wymaga subskrypcji usługi i niekoniecznie Twoja ulubiona chmura musi być tu jedną z dostępnych opcji.

Hot swap

Kolejną pożądaną funkcją jest? hot-swap capability?. Opcja ta oznacza możliwość wyjęcia i dodania dysku bez konieczności odłączania urządzenia od mocy. Jest to ważne, jeśli poza NASem działają jakieś aplikacje biznesowe i chcemy, że działały także podczas wymiany dysku w serwerze.

Łączność zdalna

Powinieneś zastanowić się, czy będzie Ci potrzebny zdalny dostęp do dysku. Kiedyś wymagało to stworzenia sobie konta w ramach niezależnej usługi DNS. Teraz jednak większość serwerów NAS gwarantuje możliwość utworzenia takiego konta w ramach usługi świadczonej przez producenta, jako część procesu ustawiania serwera. Zalogowanie się do swojego konta uruchamia procedurę zapewnienia łączności z siecią domową. Jeśli zależy Ci na prywatności, to raczej nie będziesz chciał skorzystać z tej możliwości, ale jeśli priorytetem jest dla ciebie łatwość ustanowienia zdalnego dostępu, warto wiedzieć, że istnieją takie możliwości.

Transkodowanie

Warto też rozważyć, jak mocny musi być Twój procesor NAS. Dedykowane dla NAS systemy operacyjne są dość powierzchowne, ale szybszy procesor i większa pamięć mogą umożliwić taką funkcję, jak transkodowanie.

Oznacza to, że jakiekolwiek pliki multimedialne mogą być szybko i bezproblemowo przekonwertowane na format odtwarzalny, więc nie musisz polegać na kliencie w kwestii jego zdolności do sprawnego odtworzenia pliku. Na przykład pliki HEVC H.265 stają się coraz bardziej popularne ze względu na niewielki rozmiar, ale urządzeń, które są w stanie odtworzyć tego typu pliki jest jeszcze niewiele (poza najnowszymi telewizorami 4K).

Transkodowanie rozwiąże ten problem za Ciebie, jeśli Twój NAS będzie dostatecznie silny. Jednak, jeśli masz pliki 4K i chcesz je odtworzyć na swoich urządzeniach Twój NAS musi być bardzo szybki.

Dodatki

W końcu, musisz zastanowić się do czego głównie twój NAS będzie Ci służył. Zarówno użytkownik głównie plików multimedialnych, jak i przedstawiciel małego biznesu będzie chciał wiedzieć jakie aplikacje system ma do zaoferowania, jak na przykład możliwość ustawienia go jako serwera email, serwera VPN, czy użytkowania w charakterze hosta dla strony internetowej.Demos

Layout

Wide
Boxed